Nauka gry na instrumentach – czy faktycznie muzykowanie poprawia jakość życia?

Szkoły muzyczne oferują obecnie zajęcia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, a nawet seniorów. I starają się przekonywać, że muzykowanie jest dobre w każdym wieku.

 
W dzisiejszych czasach niemal w dowolnej szkole muzycznej w Polsce można zapisać się (lub swoje dziecko) na niemal dowolnie wybraną edukację muzyczną. Standardem są kursy nauki śpiewu, wokalu, czy gry na takich instrumentach muzycznych jak pianino, keyboard, gitara klasyczna, gitara elektryczna, gitara basowa, flet prosty i poprzeczny, skrzypce czy perkusja. Hitem ostatnich lat stają się programy edukacji muzycznej dla dzieci, nawet dwuletnich maluchów. A ostatnio coraz bardziej modne są kursy nauki gry na instrumentach przeznaczone dla “nieco starszych nastolatków” czyli seniorów 60+.

Według profesora Grahama Welcha z University of London śpiew wpływa korzystnie na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz system emocjonalny. W czasie śpiewania wydziela się tzw. hormon szczęścia, czyli dopamina, a jednocześnie znacznie obniża się poziom stresu. Natomiast Barbara Dinsdale z Heart Research UK , ośrodka promującego zdrowy tryb życia, uważa śpiewanie za formę aerobiku, bezpiecznego ćwiczenia poprawiającego kondycję serca i mającego jednocześnie zbawienny wpływ na cały organizm.

Źródło: Yamaha – Szkoła Muzyczna Łódź: http://szkolamuzycznalodz.pl/

 
Ten prawdziwy boom na naukę muzyki nie jest przypadkowy i nie wziął się z niczego. Jak bowiem wskazują dostępne obecnie wyniki badań naukowych – muzykowanie pomaga w nauce koncentracji, zwiększa koordynację ruchową, zdolności motoryczne, cierpliwość i wytrwałość. Nauka muzyki pozwala dzieciom lepiej i szybciej się rozwijać, a starszym na dłużej zachować zdrowie i dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, między innymi spowolnić procesy starzenia i uchronić przed demencją czy chorobą Alzheimera.

Dlatego wzrost zainteresowania – zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych oraz seniorów – edukacją muzyczną w szkołach muzycznych nie może dziwić. I trend prowadzący do upowszechnienia muzykowania i nauki gry na instrumentach muzycznych należy zdecydowanie umieścić na liście pozytywnych tendencji dzisiejszego świata.

Zobacz także: http://szkolamuzycznalodz.pl/dlaczego-warto-uczyc-dzieci-gry-na-instrumentach-yamaha-szkola-muzyczna-lodz/
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*